Լեգենդները որպես բանավոր ժողովրդական արվեստի ներկայացման ժանր. Բանավոր ժողովրդական արվեստ

Մեթոդական մշակում

գրականության դաս 7-րդ դասարանում «Լորե» թեմայով

Թիրախ: ծանոթություն «ավանդույթ» հասկացությանը, բանահյուսության այս ժանրի օգտագործումը գրողների ստեղծագործություններում, ծանոթություն հերոսների՝ պետական ​​այրերի հետ:

Մեթոդական տեխնիկա. համառոտ վերապատմում, վերլուծական զրույց, արտահայտիչ ընթերցանություն.

Սարքավորումներ: մուլտիմեդիա շնորհանդես, պրոյեկտոր։

Դասի առաջընթաց

    Կազմակերպչական պահ.

Բարև տղաներ: Սկսենք գրականության դասը։

    Մեր դասի թեման է «Բանավոր ժողովրդական արվեստ. Ավանդույթներ» (Սլայդ 1): Գրեք այն ձեր նոթատետրում:

    Մտածեք, թե ինչ ենք սովորելու: (Երեխաների պատասխանները):

Դասի նպատակները ներկայացված են սլայդում, որպեսզի լեգենդների վրա մեր տքնաջան աշխատանքի ավարտին կարողանանք որոշել, թե արդյոք մեզ հաջողվել է անել այն ամենը, ինչ պլանավորել ենք: Եկեք ճանաչենք նրանց - Սլայդ 2:

III. Նոր նյութ սովորելը.

    Ուսուցչի խոսքը.

Մենք սկսում ենք մեր զարմանալի ճանապարհորդությունը գրականության կախարդական աշխարհում բանավոր ժողովրդական արվեստով, բանահյուսությամբ:

Ծանո՞թ եք այս տերմինին: (Երեխաները պատասխանում են. Սլայդ 3):

Բանահյուսության պատմությունը վերադառնում է մարդկության խոր անցյալին և կապված է աշխարհի մասին մարդու դիցաբանական պատկերացումների հետ։ Բոլոր ազգերն էլ ունեին մարդիկ, որոնք առնչվում էին բանահյուսական ստեղծագործությունների ստեղծմանը և կատարմանը: Դրանք են ռուս գուսլարներն ու բուֆոնները, ուկրաինացի կոբզարները, ղազախ ու ղրղզական ակինները, ֆրանսիացի աշուղները և այլն։ Ավելին՝ ներսXVIՎ. Ռուսաստանում, նույնիսկ թագավորական արքունիքում, նրանք պահում էին հեքիաթասացների, ովքեր հիշողությամբ գիտեին մինչև տասը ստեղծագործություն:

Հիմա հիշենք գրականության տեսությունը. (Սլայդ 4.) Ինչպես ինքնատիպ ստեղծագործությունները, այնպես էլ բանահյուսական ստեղծագործությունները բաժանվում են 3 տեսակի՝ էպիկական, լիրիկական և դրամատիկական: Սեռերից յուրաքանչյուրն ունի իր ժանրերը (Սլայդ 4): Ամենահին ժանրերն են էպոսները, լեգենդները, կրոնական գաղափարներն ու համոզմունքներն արտացոլող երգերը. հետագայում առաջացել են պատմական երգեր և ժողովրդական բալլադներ։ Տեղեկատվությունը սլայդից փոխանցեք ձեր նոթատետր:

Ինչպես արդեն գիտեք, այսօր մենք աշխատելու ենք լեգենդների վրա: Դուք ավելի վաղ ծանոթ էիք այս ժանրին։ Ի՞նչ լեգենդներ եք հիշում: Գուցե ինչ-որ մեկը փորձի սահմանել այս հասկացությունը: (Սլայդ 5.) Գրեք սահմանումը ձեր նոթատետրում:

- Այս գրականության ստեղծողները պարզ գյուղացիներ, արհեստավորներ և փոքր հոգևորականներ էին։ Հին ժամանակներում, երբ երկիրն ինքը դեռ երիտասարդ էր, լեգենդներին շատ լուրջ էին վերաբերվում: Նրանք ներկայացնում էին կլանի, պետության պատմությունը։ Ավագ սերունդն այս պատմությունները խնամքով փոխանցել է փոքրերին, որպեսզի նրանք նույնպես խնամքով պահպանեն դրանք՝ փոխանցելով բերանից բերան։ Ու թեև լեգենդները երբեմն մինչև ծայրը լցված են գեղարվեստական ​​գրականությամբ, այնուամենայնիվ, դրանք հստակ արտացոլում են իրադարձությունների էությունը:

- Ո՞րն էր «բանավոր նկարչության» հիմնական թեման: Ինչի՞ վրա են մեր ուշադրությունը հրավիրում ժողովրդական հեքիաթասացները: Եկեք դիմենք «խոր հնության լեգենդներին»:

2. Հանձնարարության ստուգում (լեգենդների արտահայտիչ վերապատմում) + վերլուծական զրույց ստեղծագործությունների վերաբերյալ։

1) – Տանը դուք ծանոթացաք լեգենդներին Իվան Ահեղի և Պետրոսի կյանքի շրջանից.Ի. Սկսենք աշխատել այս աշխատանքների վրա։ Հակիրճ պատմեք «Իվան Ահեղի գահակալումը» լեգենդը: (Գկապար 6.)

(1 ուսանող վերապատմում է + կատարողականի գնահատում)

Ո՞վ է լեգենդի հերոսը: (Իվան IV.) Ինչու՞ ժողովուրդը, ըստ լեգենդի, նրան անվանակոչել է Սարսափելի: (Դաժանության համար):

Ի՞նչ եք կարծում, սյուժեն ճի՞շտ է: (Ոչ)

- Այս պատմությունը լրիվ հորինված է։ Իրականում երեքամյա Իվան IV-ը գահը ժառանգել է իր հորից՝ Վասիլի III-ից։ «Իվան Ահեղի միանալը» լեգենդը արտացոլում է ժողովրդի կարեկցանքը ցարի նկատմամբ որպես մարտիկի՝ ընդդեմ նրա դեմ տղերքի՝ Կազանի խանության նվաճողի:

2) «Կաչաղակի կախարդը» լեգենդի համառոտ վերապատմում (1 աշակերտ վերապատմում է + ներկայացման գնահատականը):

- Ինչպե՞ս է Իվան IV-ը հայտնվում մեր առջև։

- Ինչ նպատակով նա որոշեց ոչնչացնել կախարդությունը: Գտեք մեջբերումը լեգենդի տեքստում: («Ես երկար ժամանակ վշտացա քրիստոնյա ժողովրդի մահվան համար և վերջապես որոշեցի վերացնել անմաքուր մարդկանց այս աշխարհից...»):

- «The Magpie Witch» լեգենդում մարդիկ ցույց են տալիս իրենց բացասական վերաբերմունքը կախարդության և կախարդության նկատմամբ: Այն նաև արտացոլում է նոր ժամանակների միտումը՝ հենց թագավորի պայքարն անազնվության դեմ։ Այս շարժառիթը շատ հստակ արտահայտված է.

3) - Պակաս հետաքրքիր չէ լեգենդներից այնպիսի կերպար, ինչպիսին է Peter I. (Սլայդ 7):Անդրադառնանք լեգենդին«Պետրև ատաղձագործ»։ (1 աշակերտ վերապատմում է + կատարման գնահատում):

- Ինչպիսի՞ մարդ է Պետրոսը մեզ թվում։ (Եթե ձեր գործը վատ եք անում, եթե արհեստը լավ չեք տիրապետում, ապա համբերատար եղեք և ջանասիրաբար սովորեք: Պետք է երախտապարտ լինեք գիտությանը):

- Ինչի՞ վրա է ուշադրություն դարձնում ժողովրդական հեքիաթագիրը: (Թագավորի արդարության համար: Անկախ նրանից, թե տղամարդը կամ թագավորը աշխատանք է վերցնում, դա լավ արեք: Վարպետությունից առաջ բոլորը հավասար են. պետք է համառորեն և ջանասիրաբար սովորել, տիրապետել հմտությանը և կատարելագործել այն):

III. Նոր թեմայի ուսումնասիրություն (էջ 7-8).

1. Ավանդույթներ հոդվածի ընթերցում.

2. Զրույց հարցերի շուրջ.

Ի՞նչ նոր բան սովորեցիք հոդվածից:

Ովքե՞ր են առավել հաճախ լեգենդների հերոսները:

Որտեղի՞ց են առաջացել այս տողերը: (Սլայդ 8.)

Եվ ես այնտեղ էի և մեղր խմեցի.

Ես տեսա մի կանաչ կաղնի ծովի մոտ;

Նրա տակ նստած էր սովորած կատուն

Նա ինձ պատմեց իր հեքիաթները։

Հիշում եմ մեկը՝ այս հեքիաթը

Հիմա ես աշխարհին կասեմ...

Բանաստեղծության սկզբում և վերջում.

Անցած օրերի բաներ

Խոր հնության լեգենդներ:

(Ա. Ս. Պուշկին «Ռուսլան և Լյուդմիլա»)

Տղերք, ինչո՞ւ կարդացի այս տողերը։ (Երեխաների պատասխանները):

Եզրակացություն. լեգենդներն օգտագործվել են բանաստեղծների կողմից ստեղծագործություններ ստեղծելու համար. լեգենդները պատկերում էին հերոսների և պատմական իրադարձությունների պատկերները հետագա սերունդների համար:

Լեգենդները սովորաբար բաժանվում են 2 խմբի (սլայդ 10)՝ պատմական և տեղանուն։ Այսօր հանդիպեցինք առաջին խմբին՝ հերոսներ Իվան Ահեղին և ՊետրոսինԻ- պատմական. Ավանդությունների երկրորդ խումբը՝ տեղանունը, լեգենդների հնագույն, հայտնի տարատեսակ է։ Դրանք պատմություններ են աշխարհագրական օբյեկտների (տարածքներ, գետեր, լճեր, լեռներ և այլն) և բնակավայրերի մասին։

Ուշադիր լսեք Սարատովի մարզում ակադեմիկոս Ա.Ա.Շախմատովի ձայնագրած տեղանունային լեգենդը։ (Ուսուցիչը կարդում է):

«Մի տեղից լսել եմ, որ Ստենկա Ռազինը այնտեղ է ապրում։ Այս վայրը այժմ շատ լավ կարելի է ճանաչել. հսկայական սար, որը նման է բակի, նրա անունը այժմ Քարե բակ է, մեջտեղում՝ բլուր, բլրի վրա՝ կաղնու անտառ, իսկ հենց մեջտեղում՝ ժ. գագաթը բլրի մոտ՝ երեք կեչի, կեչիների տակ՝ աղբյուր։ Հին մարդիկ ասում են, որ հենց այդ վայրում ավազակներ են ապրել, և այդ սարի արտաքին կողմը մի կողմից դարպասի է նման։ Իսկ շուրջը բակ է։ Լեռան հենց գագաթին տանիքի պես անտառ է, ներքևում՝ քարե պարսպի։ Այս պատը կոչվում է Քարե բակի ճակատային կողմ։ Այս բակի կողմը բարձր սարեր են... Այս լեռների անունը Կարաուլնիե լեռներ է։ Հին մարդիկ ասում են, որ երբ ապրում էր Ստենկա Ռազինը, այս լեռների վրա ավազակները դարանակալում էին ճանապարհին ճամփորդներին, և կարծես այնտեղից մի շղթա փռված լիներ գետնի միջով։ Հենց տեսնեին անցնող մարդիկ, այս շղթան քաշում էին, և այս շղթայի օղակին մի զանգ էին կապում։ Հենց իրենց ընկերները լսեն այս զանգը, նրանք դուրս կգան ճանապարհ։ Իսկ գլխավոր ճանապարհից ավելի հեռու մի ձոր կա, որը կոչվում է Բաթի ձոր, իբր գնացել են այնտեղ շոգեբաղնիք ընդունելու»։

Ասա ինձ, ի՞նչ աշխարհագրական օբյեկտներ են հիշատակվել ավանդության մեջ։ (Քարե բակի և Կարաուլնիե լեռների, Բաննի կիրճի մասին):

IV. Դասի ամփոփում + սովորողների գնահատում լեգենդների վերլուծության համար:

Հիշեք, թե ինչ նպատակներ ենք դրել դասի սկզբում: (Վերադարձեք սլայդ 2-ի հղմանը:) Հասե՞լ ենք դրանց: (Սեղմեք սլաքի վրա՝ թիվ 11 «Դասի ամփոփում» սլայդին անցնելու համար):

Ի՞նչ նոր բան սովորեցիք դասում: Ի՞նչն է ձեզ դուր եկել: Ո՞ր տեսակի աշխատանքն է ձեզ դժվարացրել:

Ամփոփելով «Լորե» թեման՝ ուզում եմ ասել հետևյալը. ժողովուրդն իր ողջ հույսերը, գաղափարները, դատողությունները, երազանքներն ու վախերը ներդրել է բանավոր ստեղծագործության մեջ։ Բայց ամենակարևորը, թերևս, այն է, որ «խոր հնության լեգենդները» կարդալիս յուրաքանչյուր բառի մեջ մենք զգում ենք ռուսական մեծ հոգին, որը խորապես զգում և վերապրում է իր Հայրենիքի պատմությունը:

Վ. Տնային աշխատանք (սլայդ 12):

    «Ինչպիսի՞ն է ժողովրդի վերաբերմունքը լեգենդների իրադարձությունների և հերոսների նկատմամբ (մեկ լեգենդի օրինակով) հարցին գրավոր պատասխան.

    Անհատական ​​առաջադրանք՝ պատմություն էպոսներ հավաքողի մասին:

Լեգենդներ որպես ռուսական բանավոր ժողովրդական արվեստի ժանր

Ավարտված

ռուսաց լեզվի և գրականության ուսուցիչ

Բրատսկ քաղաքի MBOU թիվ 32 միջն

Տուգոլուկովա Ելենա Նիկոլաևնա


Ի՞նչ է պատահել։

Ավանդույթբանահյուսական ոչ հեքիաթային արձակի ժանր է, որն իր ժողովրդական մեկնաբանության մեջ զարգացնում է պատմական թեմաներ։

Լեգենդները պատմում են իրադարձությունների կամ դեպքերի մասին, որոնք համարվում են հուսալի և իրական:


Ինչի՞ մասին։

Լեգենդների թեմաներ.

  • պատմություն
  • պատմական գործիչներ
  • անունների ծագումը

Լեգենդները պարունակում են հիշողություններ հնագույն իրադարձությունների մասին, ինչ-որ երեւույթի, անվան կամ սովորույթի բացատրություն:


Ինչի՞ մասին։

Լեգենդները հաճախ խոսում են անցյալի հայտնի իրադարձությունների մասին.

  • Կազակ ատաման Էրմակի կողմից Սիբիրի նվաճման մասին.
  • Պետրոս Մեծի կողմից Սանկտ Պետերբուրգի հիմնադրման մասին;
  • Սուվորովի կողմից Ալպերն անցնելու մասին;
  • Նապոլեոնի արշավանքի մասին Ռուսաստանում 1812 թ. և ուրիշներ

Լեգենդների հերոսներ

Պատմական գործիչներ.

  • թագավորները
  • գեներալներ
  • ռազմական գործիչներ և այլն։

Ամեն ինչ ճի՞շտ է լեգենդներում:

Լեգենդները միշտ չէ, որ հավաստի տեղեկատվություն են տալիս: Դրանցում շատ են շահարկումները։

Այսպիսով, լեգենդներ էին պատմվում, որ հին ժամանակներում ապրել են ոչ թե սովորական մարդիկ, այլ հսկաներ։ Հետևաբար, թշնամիների հետ ռուսական մարտերի վայրերում, իբր, կարելի էր գտնել հսկայական չափերի ոսկորներ:


Նմանատիպ ժանրեր

Լեգենդներին մոտ հեքիաթներԵվ տեղի ունեցավ .

Սրանք պատմություններ են չար ոգիների հետ հանդիպման մասին (գոբլին, ջրհեղեղ, կիկիմորա, բրաունի):

Եթե ​​ականատեսն ինքը պատմում էր չար ոգիների հետ հանդիպման մասին, ապա այդպիսի պատմություններ էին կոչվում փոքրիկ հեքիաթներ, և եթե պատմողը պատմում էր ուրիշների հետ կատարվածի մասին, ապա այս պատմությունները կոչվում էին նախկին մարդիկ .


«Հարցում»

1. Ի՞նչ են լեգենդները:

2. Ինչի՞ մասին են պատմում լեգենդները։

3. Ճի՞շտ է արդյոք լեգենդներում ամեն ինչ։

4. Որո՞նք են էթոլոգիական լեգենդները:

5. Անվանեք լեգենդներին մոտ ժանրերը:

Դասի ընթացքում կծանոթանանք լեգենդներին՝ որպես ռուսական արձակի պատմական ժանր։ Եկեք քննարկենք լեգենդների դասակարգումը, պարզենք, թե ինչի մասին են նրանք խոսում, և արդյոք դրանք կարող են լինել պատմական փաստաթղթեր: Կարդանք մի քանի լեգենդներ Եմելյան Պուգաչովի և Էրմակի մասին։

Ն.Ա. Կրինիչնայան առանձնացնում է 8 սյուժե թեմատիկ խմբեր(նկ. 2):

Բրինձ. 2. Դասակարգումը Ն.Ա. Կրինիչնոյ ()

Լեգենդների հանրաճանաչությունը կարելի է բացատրել նրանով, որ գրագիտությունն ու գրքերը հասանելի էին քչերին, բայց բոլորն ուզում էին իմանալ իրենց տեղը կյանքում և հասկանալ իրադարձությունները: Մինչև 19-րդ դարը գրականությանը փոխարինում էին լեգենդները՝ մեկնաբանելով անցյալի և ներկայի իրադարձությունները։ Լեգենդները մեզ պատմում են այնպիսի իրադարձությունների մասին, որոնց մասին չի կարելի կարդալ գրքերում, բայց ամենից հաճախ զարդարված են: Օրինակ, մարդիկ հավատում էին, որ նախկին ժամանակներում հսկաներ են ապրել (նկ. 3), այդ իսկ պատճառով մեծ ոսկորներ են հայտնաբերվել մարտական ​​վայրերում։

Բրինձ. 3. Հսկա կմախք ()

Ժողովրդական հերոսներն օժտված են մոգական հատկանիշներով, օրինակ՝ Էրմակը համարվում էր անխոցելի, Ստեփան Ռազինը՝ կախարդ։ Լեգենդների իրադարձությունների կենտրոնում վառ պատմական անձնավորություն է՝ թագավոր, արքայազն, գեներալ, ատաման, ավազակ: Դրանցից կարելի է իմանալ պատմական մեծ իրադարձությունների մասին՝ Իվան Ահեղի կողմից Կազանի գրավման մասին (նկ. 4), Էրմակի կողմից Սիբիրի գրավման մասին։

Բրինձ. 4. Կազանի գրավումը Իվան Ահեղի կողմից ()

Պատմական գործիչների անձնական կյանքը հետաքրքրություն էր ներկայացնում, օրինակ, լեգենդները այն մասին, թե ինչպես Պետրոս I-ը մկրտեց պարզ գյուղացու որդուն, 18-րդ դարի հրամանատար Ռումյանցևի մասին, որը ձկնորսություն էր անում իր կալվածքում, Սուվորովի զրույցի մասին զինվորների հետ:

Լեգենդների հերոսները ուժեղ տղամարդիկ և ավազակներ էին (նկ. 5): Ավազակները հարձակվում են մարդկանց վրա և թալանում նրանց՝ թաքցնելով գանձերը՝ թաղելով դրանք գետնի մեջ։ Լեգենդներ են պատմվում ավազակային գյուղերի մասին, որոնց բնակիչները հրապուրում են ճանապարհորդներին գիշերել իրենց հետ, իսկ գիշերը սպանում ու կողոպտում են նրանց։

Բրինձ. 5. Ավազակներ ()

Ոչ բոլոր լեգենդներում ավազակները բացասական կերպարներ են, նրանք հաճախ ներկայացվում են որպես մարդկանց պաշտպաններ, ովքեր թալանում են հարուստներին և օգնում աղքատներին: Այդպիսի հերոսներ էին Ստեփան Ռազինը և Եմելյան Պուգաչովը (նկ. 6): Նրանց մասին շատ լեգենդներ ցույց են տալիս, որ նրանք տարածված էին հասարակ մարդկանց շրջանում:

Կարդացեք «Պուգաչովը և թնդանոթը» լեգենդը (նկ. 7):

Բրինձ. 7. Լեգենդ «Պուգաչովը և թնդանոթը» ()

Ավանդության մեջ մեծ դեր է խաղում պատմողը, ով շարադրում է իրադարձությունը և փոխանցում իր վերաբերմունքը դրա նկատմամբ, իսկ Պուգաչովի կերպարը սպառնալից է և միստիկական սարսափ է ներշնչում ընթերցողին։ Խաբեբաին չհնազանդվող անձի նկատմամբ հաշվեհարդարը բնական է այն ժամանակվա համար։ Թնդանոթի դեմ հաշվեհարդարը անիմաստ է թվում (նկ. 8), այստեղ պատմվածքը գունավորվում է պատմողի հեգնանքով Պուգաչովի նկատմամբ։

Կարդացեք «Պուգաչովի ծագման մասին» լեգենդը (նկ. 9):

Բրինձ. 9. Լեգենդ «Պուգաչովի ծագման մասին» ()

Այս լեգենդը չի համապատասխանում պատմական ճշմարտությանը. պատմողը կարծում է, որ Պուգաչովն իրականում թագավոր է եղել և չի խոսում մահապատժի մասին: Պուգաչովն իբր գալիս է Մոսկվա, և կայսրուհին գահը զիջում է նրան։ Մարդիկ ուզում էին հավատալ դրան։

Ժողովրդական լեգենդները չեն կարող պատմական փաստաթղթեր լինել, քանի որ մարդիկ հակված են զարդարելու անցյալը։

Ինքներդ կարդացեք «Էրմակի կողմից Սիբիրի նվաճման մասին» լեգենդը: Այս պատմական իրադարձության մասին խոսեցինք վերջին դասին, երբ վերլուծեցինք պատմական երգերը։ Եկեք այս լեգենդի պլանը կազմենք (նկ. 10):

Բրինձ. 10. «Էրմակի կողմից Սիբիրի նվաճման մասին» լեգենդի պլանը ()

Լեգենդի հիմնական խնդիրն է պատմել Սիբիրյան հողերի զարգացման պատմության մասին։ Բայց կրկին իրադարձությունները զարդարված են, ոչինչ չի ասվում Էրմակի նկատմամբ Իվան Ահեղի թշնամական վերաբերմունքի մասին: Իվան Ահեղի համար արշավի նպատակը Սիբիրի զարգացումն էր, Էրմակի համար՝ ազատություն ձեռք բերելը։ Ավանդության մեջ բոյարներն ու խեղճ գյուղացի ծառան հակադրվում են, տղաների խորհուրդը հիմար է, իսկ գյուղացու խորհուրդը՝ ցարի համար։ Այս լեգենդը մարմնավորում է ժողովրդի երազանքը, որ թագավորը կգնահատի ժողովրդի իմաստությունն ու նվիրվածությունը:

Լեգենդները ռուս գրականության էպիկական ժանրերի եզակի աղբյուր են։ Վառ պատկերներ ստեղծելու համար գրողները դիմում են ժողովրդական արվեստին, օրինակ՝ Ա.Ս. Պուշկինը «Կապիտանի դուստրը» աշխատության մեջ։

Հղումներ

  1. Մերքին Գ.Ս. գրականություն. 8-րդ դասարան. Դասագիրք 2 մասից - 9-րդ հրատ. - M.: 2013., Մաս 1 - 384 էջ, Մաս 2 - 384 էջ.
  2. Կուրդյումովա Թ.Ֆ. և ուրիշներ։ 8-րդ դասարան. Դասագիրք-ընթերցող 2 մասից, Մաս 1 - 12-րդ հրատ., 2011, 272 pp.; Մաս 2 - 11-րդ հրատ. 2010, 224 էջ.
  3. Կորովինա Վ.Յա. և ուրիշներ։ 8-րդ դասարան. Դասագիրք 2 մասից - 8-րդ հրատ. - Մ.: Կրթություն, 2009. Մաս 1 - 399 էջ; Մաս 2 - 399 էջ.
  4. Բունեև Ռ.Ն., Բունեևա Է.Վ. գրականություն. 8-րդ դասարան. Տուն առանց պատերի. 2 մասով. - Մ.: 2011. Մաս 1 - 286 էջ; Մաս 2 - 222 էջ.
  1. Toposural.ru ().
  2. Sokrnarmira.ru ().
  3. Nsportal.ru ().

Տնային աշխատանք

  1. Ի՞նչ է լեգենդը:
  2. Ինչպե՞ս բացատրել լեգենդների տարածվածությունը իրենց ժամանակներում:
  3. Ինչու՞ լեգենդները չեն կարող համարվել պատմական իրադարձությունների հուսալի աղբյուր:

Նախադիտում:

Ներկայացման նախադիտումներից օգտվելու համար ստեղծեք Google հաշիվ և մուտք գործեք այն՝ https://accounts.google.com


Սլայդի ենթագրեր.

Բանավոր ժողովրդական արվեստի ավանդույթներ

Ֆոլկլոր - բանավոր ժողովրդական արվեստ Ֆոլկլոր (անգլ. «ժողովրդական իմաստություն») Ժողովրդի մեջ ստեղծված բանաստեղծական ստեղծագործությունների ամբողջություն, որոնք գոյություն ունեն բանավոր ձևով։ 2. Բանավոր ժողովրդական պոեզիա

Բանահյուսության առանձնահատկությունները Հավաքականություն (կոնկրետ հեղինակ չկա, հեղինակը ողջ ժողովուրդն է) Գոյության բանավոր ձև (փոքր փոփոխություններ վերապատմելիս) Ավանդականություն (բանահյուսական ստեղծագործությունները փոխանցվում են սերնդեսերունդ՝ պահպանելով ժողովրդի ավանդույթները)

Ժանրեր ժողովրդական բանահյուսական ասացվածքներ ասույթներ երգ ասացվածք հեքիաթ հեքիաթ էպոս ընթերցասրահ մանկական ոտանավոր լեգենդով

Ավանդույթը բանահյուսության ժանր է։ Սա բանավոր պատմություն է, որը պարունակում է տեղեկություններ պատմական անձանց և իրադարձությունների մասին, որոնք փոխանցվում են սերնդեսերունդ: Լեգենդները հաճախ առաջանում են ականատեսների վկայություններից:

Լեգենդների տեսակները Պատմական (Իվան Ահեղի, Պետրոս Մեծի մասին); - տեղանուն (պատմություններ աշխարհագրական օբյեկտների (տարածքներ, գետեր, լճեր, լեռներ և այլն) և բնակավայրերի մասին. եկեղեցի.

Պատմական լեգենդներ Առաջին պատմական լեգենդները Ռուրիկի մասին են՝ Վ.

Պատմական լեգենդներ Իվան Ահեղի մասին լեգենդների ցիկլ

Պատմական լեգենդներ Լեգենդներ Պետրոս Մեծի մասին

Տեղանունային լեգենդներ Կիևի հիմնադրման մասին լեգենդ կա. Կիևը, իբր, հիմնադրվել է արքայազն Կիի կողմից, ով ուներ եղբայրներ Շչեկ և Խորիվ և քույր Լիբիդը: Նրանց անունով են կոչվել Շչեկովիցա և Խորիվիցա բլուրները և Լիբիդ գետը։

Հարստացնելով ձեր խոսքը Բացատրեք արտահայտությունների իմաստը Պարունակում է տեղեկատվություն Առաջին իշխանական դինաստիայի նախահայրը լեգենդների ցիկլ Պետրոսի դարաշրջան Հերոսների վարքագծի թուլություն Ֆերմերներ Արհեստավորներ Պարունակում է լուրեր, տեղեկություններ ինչ-որ բանի մասին Արքայական ընտանիքը ծագել է այս մարդուց, այսինքն՝ նա առաջինն էր ստանալ իշխանական տիտղոս Արվեստի մի շարք գործեր՝ միավորված կերպարների հանրության կողմից, թեմաներ Պետրոս Առաջինի կառավարման տարիները մինչև մահը Ազատ և անկաշկանդ իր վարքագծում մարդկանց հետ Գյուղացի, որը զբաղվում էր վարելահողով։ Արհեստավորների, արհեստավորների, աշխատավորների հետ կապված։


Թեմայի վերաբերյալ՝ մեթոդական մշակումներ, ներկայացումներ և նշումներ

Գրականության դասի շնորհանդես, 11-րդ դասարան, թեմա «19-րդ դարի վերջին - 20-րդ դարի սկզբի ռուս գրականություն. Ավանդույթներ և նորարարություն»:

Ներկայացումը կօգնի ուսուցչին նկարազարդել դասախոսություն «19-րդ դարի վերջին - 20-րդ դարի սկզբի ռուս գրականությունը» թեմայով: Նյութը պարունակում է հիմնական կետեր, լուսանկարներ...

Գրական վիկտորինա 6-րդ դասարանի ընդհանուր դասի համար բաժիններում՝ «Բանավոր ժողովրդական արվեստ», «Հին ռուս գրականություն», «19-րդ դարի ռուս գրականություն» բաժիններում։

6-րդ դասարանի ընդհանուր դասի գրական խաղը հնարավորություն է տալիս ստուգել գիտելիքները «Բանավոր ժողովրդական արվեստ», «Հին ռուս գրականություն», «18-րդ, 19-րդ դարերի գրականություն» բաժիններում...

6-րդ դասարանի գրականության դասի ներկայացում Ն.Վ.Գոգոլի ստեղծագործությունների վերաբերյալ:

Այս շնորհանդեսը կօգնի տեղեկատվություն տրամադրել Ն.Վ.Գոգոլի կյանքի, գրական գործունեության, ընկերության մասին։


Կիրշա Դանիլովի էպոսների առաջին ժողովածուն լույս է տեսել 1804 թվականին Մոսկվայում: «Էպոս» տերմինն առաջին անգամ ներմուծել է Իվան Սախարովը «Ռուս ժողովրդի երգերը» ժողովածուում 1839 թվականին: ԷՊԻՍԻ ԺՈՂՈՎՐԴԱԿԱՆ ԱՆՈՒՆԸ ՀԻՆ Է, ՀԻՆ, ՀԻՆ Է: . Հենց այս բառն էին օգտագործում հեքիաթասացները, որոնք դրանք կատարում էին գուսլիի նվագակցությամբ։ Էպոսների վանկը երաժշտական ​​է (նրանք ի սկզբանե ստեղծվել են երգելու համար)։ Տարեց կանայք լցված են հնացած էպիթետներով, հաճախակի կրկնություններով, չունեն սովորական հանգ։


Bylina. Bylina-ն ռուսական բանահյուսության ժանր է, հերոսական-հայրենասիրական երգ՝ լեգենդ Հին Ռուսաստանի հերոսների և պատմական իրադարձությունների մասին 9-ից 13-րդ դարերում: Էպոսները ոգեշնչեցին արվեստի շատ վարպետների՝ ստեղծելու օրիգինալ ստեղծագործություններ, օրինակ՝ Վ. Մ. Վասնեցովի «Բոգատիրներ» նկարը:


Էպոսները բաժանված են երկու փուլի՝ Կիև 1: Իրադարձությունները սահմանափակվում են մայրաքաղաք Կիևով և արքայազն Վլադիմիրի արքունիքով: 2. Այս հնությունների հերոսները («կրտսեր հերոսներ»). - Իլյա Մուրոմեց - Դոբրինյա Նիկիտիչ - Ալյոշա Պոպովիչ - Միխայլո Պոտիկ - Ստավր Գոդինովիչ - Չուրիլո Պլենկովիչ Նովգորոդսկի 1. Պատմություններ Սադկայի և Վասիլի Բուսլաևի մասին: 2. «Ավագ հերոսներ». - Սվյատոգոր - Վոլգա - Միկուլա Սելյանինովիչ Դարեր շարունակ գյուղացիների մեջ էպոսը բերանացի փոխանցվել է հին հեքիաթասացից երիտասարդին և գրի չեն առնվել մինչև 18-րդ դարը:




Ոչ թե մեկ, այլ մի քանի հին պատմություններ են նվիրված որոշ հերոսների, որոնք կազմում են մի ամբողջ ցիկլ՝ 1. Իլյա Մուրոմեցի բժշկությունը։ 2. Իլյա Մուրոմեց և Սվյատոգոր. 3. Իլյա Մուրոմեցը և Նայթինգեյլը - Ավազակը: 4. Իլյա Մուրոմեց և Գոլի պանդոկ: 5. Իլյա Մուրոմեցը և Իդոլիշչեն Կիևում. 6. Իլյա Մուրոմեցը և Իդոլիշչեն Ցար-գրադում: 7. Իլյա Մուրոմեցը վիճաբանության մեջ արքայազն Վլադիմիրի հետ. 8. Իլյա Մուրոմեց և Կալին - Ցար. 9. Ծեծկռտուք Իլյա Մուրոմեցի և որդու միջև. 10. Bogatyr on the Falcon - նավ: 11. Իլյա Մուրոմեցի երեք ուղևորություն. 12. Իլյա Մուրոմեցի և Դոբրինյա Նիկիտիչի մենամարտը. 1. Իլյա Մուրոմեցի բուժումը. 2. Իլյա Մուրոմեց և Սվյատոգոր. 3. Իլյա Մուրոմեցը և Նայթինգեյլը - Ավազակը: 4. Իլյա Մուրոմեց և Գոլի պանդոկ: 5. Իլյա Մուրոմեցը և Իդոլիշչեն Կիևում. 6. Իլյա Մուրոմեցը և Իդոլիշչեն Ցար-գրադում: 7. Իլյա Մուրոմեցը վիճաբանության մեջ արքայազն Վլադիմիրի հետ. 8. Իլյա Մուրոմեց և Կալին - Ցար. 9. Ծեծկռտուք Իլյա Մուրոմեցի և որդու միջև. 10. Bogatyr on the Falcon - նավ: 11. Իլյա Մուրոմեցի երեք ուղևորություն. 12. Իլյա Մուրոմեցի և Դոբրինյա Նիկիտիչի մենամարտը. Իլյա Մուրոմեցը ապրել է 12-րդ դարում և կրել է «Չոբոտոկ» (կոշիկ) մականունը, քանի որ ժամանակին նրան հաջողվել է պայքարել թշնամիների դեմ այս կոշիկների օգնությամբ:


Իլյա Մուրոմեցը ռուսական էպոսների գլխավոր հերոսն է. «Իլյա Մուրոմեցը և կողոպտիչը» էպոսը Էպոսի իրադարձությունների պլան. 1. Իլյա Մուրոմեցի մեկնումը Կիև. 2. Պայքար մեծ Սիլուշկայի հետ Չերնիգովի մոտ։ 3. Զրույց Չեռնիգովցիների հետ. Վոյեվոդության հրաժարում. 4. Իլյայի մենամարտը ավազակի հետ: 5. Իլյայի մուտքը մայրաքաղաք Կիև. 6. Իլյայի զրույցը արքայազն Վլադիմիրի հետ: 7. Գլոբալ ավազակի դատավարությունը. 8. Ավազակի գիշերվա վերջը: 1. Իլյա Մուրոմեցի մեկնումը Կիև. 2. Պայքար մեծ Սիլուշկայի հետ Չերնիգովի մոտ։ 3. Զրույց Չեռնիգովցիների հետ. Վոյեվոդության հրաժարում. 4. Իլյայի մենամարտը ավազակի հետ: 5. Իլյայի մուտքը մայրաքաղաք Կիև. 6. Իլյայի զրույցը արքայազն Վլադիմիրի հետ: 7. Գլոբալ ավազակի դատավարությունը. 8. Ավազակի գիշերվա վերջը:


Էպոսի նուրբ և արտահայտիչ միջոցներ Էպիտետներ՝ մրջնախոտ, լազուր թերթիկներ, մութ անտառներ, խոնավ հող... Կրկնություններ՝ ա և սև-սև, սև-սև, ինչպես ագռավի փետուրը; մութ ուժը տիրում է խավարին... Հիպերբոլ. հերոս ձին վազում է խիտ անտառներից ավելի բարձր; հենց քայլող ամպի տակ; փոքր գետեր; ցատկում է լճերի վրայով... Փոքրիկ ճանապարհ, հայր, հեռահար, մայթ, խոտ... Զուգահեռաբար՝ այստեղով չես կարող անցնել, ձիով անցնել այստեղով: Այստեղ չի թռչում սև ագռավը, այստեղ չի թռչում գորշ գազանը։


Իլյա Մուրոմեցի հուշարձանը Մուրոմ քաղաքում Ըստ էպոսների՝ Իլյա Մուրոմեցը գալիս է Մուրոմ քաղաքի մոտ գտնվող Կարաչարովա գյուղից։ Այնուամենայնիվ, կա ևս մեկ վայր, որը պնդում է, որ հերոսի հայրենիքն է` Մորովսկ գյուղը (հին ժամանակներում Մորովիյսկ) ժամանակակից Չեռնիգովի մարզում: Նրան հարաբերական մոտ է Կարաչև քաղաքը, և հոսում է Սմորոդիննայա գետը, որն իր անունով նման է ռուսական էպոսներից Սմորոդինա գետին։ Այստեղ է գտնվում նաև Նայն կաղնու գյուղը (տե՛ս ինը կաղնի, որոնց վրա նստել էր ավազակային սոխակը)։ Հերոսի «Մուրոմեց» անունն ինքնին կասկածներ է առաջացնում՝ օրիգինալ է, թե ոչ։ Վարկածներից մեկի համաձայն, այս անունը կարող էր ժամանակի ընթացքում կպչել նրան՝ Մուրոմ քաղաքի հետ հերոսի ասոցիացիայի ազդեցության տակ: Ըստ էպոսների՝ Իլյա Մուրոմեցը գալիս է Մուրոմ քաղաքի մոտ գտնվող Կարաչարովա գյուղից։ Այնուամենայնիվ, կա ևս մեկ վայր, որը պնդում է, որ հերոսի հայրենիքն է` Մորովսկ գյուղը (հին ժամանակներում Մորովիյսկ) ժամանակակից Չեռնիգովի մարզում: Նրան հարաբերական մոտ է Կարաչև քաղաքը, և հոսում է Սմորոդիննայա գետը, որն իր անունով նման է ռուսական էպոսներից Սմորոդինա գետին։ Այստեղ է գտնվում նաև Նայն կաղնու գյուղը (տե՛ս ինը կաղնի, որոնց վրա նստել էր ավազակային սոխակը)։ Հերոսի «Մուրոմեց» անունն ինքնին կասկածներ է առաջացնում՝ օրիգինալ է, թե ոչ։ Վարկածներից մեկի համաձայն, այս անունը կարող էր ժամանակի ընթացքում կպչել նրան՝ Մուրոմ քաղաքի հետ հերոսի ասոցիացիայի ազդեցության տակ: Էպոսական հերոսը հաճախ կապվում է Պեչերսկի Սուրբ Եղիայի հետ, որի մասունքները մինչ օրս գտնվում են Կիևի Պեչերսկի Լավրայի քարանձավներում: Վանական Իլյա Մուրոմեցն ապրել է 12-րդ դարում և մինչ նրա ծնունդը եղել է «Չոբոտոկ» մականունով մարտիկ: Հայտնի է, որ ժամանակի ընթացքում ռազմիկը Եղիայի անունով Կիևի Պեչերսկի Լավրայում վանական է դարձել և մահացել մոտ 1188 թվականին։ Աշխարհիկ մարտերը հոգևոր ոլորտի համար հեռանալը սովորական պրակտիկա էր միջնադարում. շատ մարտիկներ երկար տարիներ տեւած մարտերից և ծանր վերքերից հետո վայր դրեցին զենքերը և մտան վանք: Հայտնի է, որ ժամանակի ընթացքում ռազմիկը Եղիայի անունով Կիևի Պեչերսկի Լավրայում վանական է դարձել և մահացել մոտ 1188 թվականին։ Աշխարհիկ մարտերը հոգևոր ոլորտի համար հեռանալը սովորական պրակտիկա էր միջնադարում. շատ մարտիկներ երկար տարիներ տեւած մարտերից և ծանր վերքերից հետո վայր դրեցին զենքերը և մտան վանք:


«ՎՈԼԳԱ ԵՎ ՄԻԿՈՒԼԱ ՍԵԼՅԱՆԻՆՈՎԻՉ» ԷՊՈՍԻ ՀԵՐՈՍՆԵՐԸ Արքայազն Վոլգա Սվյատոսլավիչը (Վոլխ Վսեսլավևիչ) որսորդ է, հերոս և մարդագայլ՝ ծնված արքայադուստր Մարֆա Վսեսլավևնայից և օձից։ Հերոսի հրաշագործ ծնունդը կրում է մեր հեռավոր նախնիների տոտեմիստական ​​գաղափարների հետքերը։ Նրա անունը՝ Վոլխ, որը համահունչ է «մոգ» բառին, ցույց է տալիս, որ ծնվել է մեծ կախարդ և կախարդ։ Նրա ծննդյան պահին երկիրը դողում է, կենդանիները, ձկներն ու թռչունները մեծ վախից թաքնվում են։ Ռազմական հաղթանակը գնում է էպիկական Վոլխին ոչ թե ֆիզիկական ուժի, այլ կախարդական հմտության շնորհիվ: Հաղթելով թշնամուն՝ նա և իր ջոկատը մնում են գրավված երկրում՝ դառնալով այնտեղ տիրակալ։ Այս հատկանիշները բնորոշ չեն այլ հերոսների մասին էպոսներին։ Վոլգայի հետ կապված է երեք սյուժե՝ 1) Նրա ծնունդը. 2) Երթ դեպի Հնդկաստան (ըստ Թուրքիայի վերաբերյալ որոշ տարբերակների). 3) Վոլգայի ուղևորությունը հարգանքի տուրք մատուցելու Գուրչևեց, Կրեստյանովեց և Օրեխովեց քաղաքներ և հանդիպում Միկուլա Սելյանինովիչի հետ:


«ՎՈԼԳԱ ԵՎ ՄԻԿՈՒԼԱ ՍԵԼՅԱՆԻՆՈՎԻՉ» ԷՊՈՍԻ ՀԵՐՈՍՆԵՐԸ Միկուլա Սելյանինովիչը ուշագրավ ուժով գութան է։ Հսկայական ուժը, երկրային մղումները հեշտությամբ բարձրացնելու ունակությունը (որը պարզվեց, որ հզոր Սվյատոգորի ուժերից վեր է), նրան մոտեցնում է այսպես կոչված «ավագ» հերոսներին՝ ռուսական էպոսի ամենահին կերպարներին: Միկուլա Սելյանինովիչի անձը հայտնի է բացառապես Օլոնեց էպիկական երգացանկում, և նրա մասին ոչ մի էպոս չկա, որը գրանցված է Ռուսաստանի այլ մասերում: Տարբերակների համեմատությունից բխած մեզ հասած էպոսի խմբագրության ստեղծման ժամանակը շատ հեռու չի կարող լինել։ Ժամանակագրական ամսաթիվը կարող է լինել արծաթե կոպեկները, որոնցով Միկուլան աղ է գնում, ինչը վկայում է այն դարաշրջանի մասին, որը ոչ շուտ, քան 15-րդ դարի սկիզբը, երբ նովգորոդցիները սկսեցին արտասահմանյան փողեր օգտագործել հին համակարգի կունայի փոխարեն. եւ լիտվական կոպեկներ։ Որոշ վարկածներով. Վոլգայից իմանալով, որ պատրաստվում է տուրք հավաքել, Միկուլան ասում է, որ ինքը վերջերս հանդիպել է Օրեխովի տղամարդկանց, երբ գնացել է աղ գնելու, և նրանց անվանում է ավազակներ։ Այլ վարկածներում շատ հակիրճ խոսվում է Միկուլայի կողմից Վոլգային տրամադրված օգնության մասին ապստամբ քաղաքաբնակներից հարգանքի տուրք ստանալու համար, ովքեր ցանկանում էին ոչնչացնել Վոլգայի ջոկատը՝ կտրելով Վոլխով գետի կամուրջները:


ՆՈՎԳՈՐՈԴԻ ԷՊՈՍ «ՍԱԴԿՈ» Սադկոն Նովգորոդյան էպոսների հերոսն է, գուսլարը, ով հարստացել է ծովային թագավորի օգնության շնորհիվ։ Նա գրազ է եկել Նովգորոդի այլ վաճառականների հետ, որ կարող է գնել քաղաքի բոլոր ապրանքները (որպես կանոն, հերոսը պարտվում է այս խաղադրույքը): Հետո նա գնաց ծովի տիրոջ թագավորություն, որտեղ նա զվարճացրեց նրան տավիղ նվագելով։ Նիկոլա Մոժայսկու խորհրդով նա որպես կին ընտրեց Չեռնավուշկային՝ Նովգորոդ գետի մարմնավորումը, ինչի շնորհիվ կարողացավ տուն վերադառնալ կախարդական ստորջրյա աշխարհից։ Նովգորոդյան տարեգրությունում 1167 թվականին հիշատակվում է ոմն Սոտկո Սիտինիչ, որը կառուցել է Բորիսի և Գլեբի եկեղեցին Դետինեցում, և նա կառուցել է եկեղեցին, կարծես երախտագիտություն հայտնելով ծովում իր հրաշք փրկության համար։ Ամբողջ ռուսական էպոսում կա միայն երկու էպոս, որոնք պահպանել են պատմվածքի հնագույն ձևը, երբ մեկ հերոսի հետ կապված բոլոր սյուժեները հաջորդաբար կատարվում են մեկ երգում. դրանք Սադկոյի և Միխայլո Պոտիկի մասին էպոսն են: